USRowing HP Camp 2022 - Max Watts Results - 6/23/22

Rank
Athlete
Club
Max Watts
Watts / Kg
HP Camp Squad
1
Quentin Simenz
The Milwaukee Rowing Club
1065
11.4
U18 Men
2
James Lilly
Asheville Youth Rowing Association
1042
11.9
U18 Men
3
Thomas Richmond
McCallie School
1035
10.3
U18 Men
4
John Granger Savage
Deerfield Academy Crew
1031
12.5
U20 Men
5
William Fuller
Williamsburg Boat Club
1027
11.8
U18 Men
6
Jack Carroll
Seattle Prep
996
11.4
U18 Men
6
Joseph Baker
USRowing
996
11.2
U20 Men
8
Kacper Luto
St. Benedict's Preparatory School
993
11.6
U20 Men
9
Cole Voelpel
Williamsburg Boat Club
991
9.5
U18 Men
10
Nathan Fineman
USRowing
985
10.8
U18 Men
11
Callen Berwick
Unaffiliated (USA)
980
11.9
U18 Men
12
Nicholas Short
Baylor School
976
13.2
U18 Men
13
Iann"Sasha" Herrmann
Bainbridge Island Rowing
971
9.1
U18 Men
13
Charles “Quin” Avery
Christian Brothers Academy Crew (CBA)
971
12.2
U18 Men
15
William VanNice
Berkshire School
968
11.5
U18 Men
16
Jackson Bucklew
USRowing
961
11.5
U18 Men
17
Jihyun You
The Knox School
955
10.2
U18 Men
18
Sam Sackett
Marina Aquatic Center Junior Rowing
946
11.8
U20 Men
19
Noah Ferguson
Capital Crew
942
13.2
U18 Men
19
Wyatt Love
Asheville Youth Rowing Association
942
10.9
U18 Men
21
August Michels
McCallie School
933
11.5
U20 Men
22
Ciaran Santiago
St. Louis Rowing Club
918
9.3
U20 Men
23
James Grauley
McCallie School
917
10.5
U20 Men
23
Luke Wages
Lake Oswego Community Rowing
917
10.8
U20 Men
25
Ian Brown
Plant High Rowing Association, Inc
911
9.4
U18 Men
26
Jesse Herman
Saugatuck Rowing Club, LLC
901
10.9
U18 Men
26
Emmanuel Kouame
901
13.5
U20 Men
28
Oliver Gumprecht
Kent School Boat Club
900
10.3
U18 Men
29
Sebastian Betts
USRowing
887
11
U20 Men
30
William Register
St. Benedict's Preparatory School
880
12.3
U20 Men
31
Noah Anderson
Asheville Youth Rowing Association
879
10.7
U20 Men
32
Blake VanDoren
Culver Academies
877
10.3
U20 Men
33
Haakon Kohler
Phillips Exeter Academy
874
9.5
U20 Men
34
Jack Craig
Row New Jersey
873
10.9
U18 Men
34
Jack Halverson
Dallas United Crew, Inc.
873
10.9
U18 Men
34
Ben Whelan
Saugatuck Rowing Club, LLC
873
10
U18 Men
37
Benjamin Chapman
Bainbridge Island Rowing
856
10.5
U18 Men
38
John Macke
Cathedral Catholic High School Crew
853
10.9
U18 Men
39
William Faucett
Berkshire School
847
11.5
U20 Men
40
Tanner Schultz
Chaminade high school
835
9.8
U18 Men
41
John Crawford
NSU University School
834
11.7
U20 Men
42
Dimitri Chamitoff
Texas Rowing Center
833
10.4
U18 Men
43
Onno van Baaren
Rose City Rowing Club
825
9.1
U20 Men
43
Ryan Jorgensen
Marin Rowing Association
825
11
U18 Men
45
Quinn Baker
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.)
824
9.2
U18 Men
46
Derek Cushman
Wakefield High School Crew Team and Crew Boosters
819
9.4
U18 Men
47
Finn Broder
Deerfield Academy
818
NA
U20 Men
48
Hugh Ryan
Marin Rowing Association
805
11.4
U18 Men
49
Aidan Ehrismann
Rose City Rowing Club
804
9.1
U18 Men
50
George Kreidler
NorCal Crew
803
10
U20 Men
50
Alan Marusic
St. Peters Preparatory School
803
8.6
U18 Men
52
Colin Phariss
USRowing
783
9.7
U18 Men
53
Jake Johansen
Everett Rowing Association
782
8.5
U20 Men
54
Henry Blakemore
Phillips Exeter Academy
776
9.1
U20 Men
55
Ronin Jones
Pine Crest School Crew
768
11.6
U18 Men
56
Gavin Marshall
Saugatuck
758
10.6
U18 Men
57
Aidan Montanaro
Saugatuck Rowing Club, LLC
754
9.4
U18 Men
58
Galen Hardy
Central Catholic Crew (Pittsburgh)
752
9.4
U18 Men
59
Nikolas Angus
Marin Rowing Association
748
10.5
U18 Men
60
Connor Cowan
Saugatuck Rowing Club, LLC
740
10.4
U18 Men
61
Cooper Levinson
Saugatuck Rowing Club, LLC
731
8.4
U18 Men
62
William Yin
St. Louis Rowing Club
722
10.4
U18 Men
63
Chase Sweers
Pine Crest School Crew
721
10.1
U18 Men
64
Nate Ly
St. Louis Rowing Club
700
11.7
U18 Men
65
Niko Haralambous
Saint Joseph’s Preparatory School
662
8.7
U18 Men
66
Bradley Edington
Rose City Rowing Club
622
8.7
U18 Men
67
Jack Meyer
Rowing Club of Northwest Arkansas, Inc
620
9.3
U20 Men
68
Daniil Gurenkov
Redwood Scullers/PACJC
597
9
U18 Men
69
Zane Abdelsadek
Saugatuck Rowing Club, LLC
560
10
U18 Men
70
Luca Navarro
San Diego Rowing Club
559
9.7
U18 Men
71
Aaron Bogart
The Knox School
558
11.1
U18 Men
72
John Mershon
Walt Whitman Crew Boosters, Inc.
554
10.1
U18 Men
73
Jaxton Howard
OKC Riversport
492
10.7
U18 Men
74
Jackson Tupper
Marin Rowing Association
417
8.5
U18 Men
75
Akshay Singhal
Norcal Crew
373
7.3
U18 Men